Pokud vás zaujaly moje články a příspěvky a máte prostor, kde se můžeme setkat, mohu vám nabídnou nějakou ze svých přednášek na vybraná témata nebo na téma, které si sami zvolíte.
Kvantová duše
Existuje lidská duše? Funguje lidský mozek jako superpočítač generující naše myšlenky a pocity? Co je to vědomá a nevědomá psýché? Je lidská duše hmotná? Může mít kvantovou podstatu? Dokážeme přežít svou smrt? Na tyto otázky se vám pokusí přinést odpověď přednáška: Kvantová duše.

Schrödingerova kočka
Na přednášce se dovíte, jaký je rozdíl v pohledu na svět mezi klasickou a kvantovou fyzikou. Řekneme si něco o slavném myšlenkovém experimentu nazvaném Schrödingerova kočka a o tom, jak mění náš pohled na svět. Probereme vliv pozorování na realitu. Řekneme si, kdy vzniká minulost a zda může existovat minulost, která se ještě nestala. Zamyslíme nad tím, co je to vlastně objektivní realita a zda vůbec může nezávisle na pozorovateli existovat.

Antropický princip
Od chvíle svého vzniku se vesmír vyvíjí v souladu s fyzikálními zákony bez pozorovatelných nadpřirozených zásahů do svého vývoje. Je ovšem pozoruhodné, že je velmi přesně vyladěn tak, aby v něm mohl vzniknout život a to dokonce inteligentní život. Tomuto zjištění se říká antropický princip. Velmi zvláštní ovšem je, že pravděpodobnost vzniku takového vesmíru je neuvěřitelně malá – a přesto v něm žijeme. Jak je to možné a co to o našem vesmíru a v podstatě o celé naší existenci vypovídá? To vám prozradí tato přednáška.

Podstata vědomí
Co je to vlastně vědomí? Studium neuronových sítí na tuto otázku odpověď nedalo. Je vědomí produktem lidského mozku nebo je to něco, co souvisí se samou podstatou naší existence? Pokud uvažujeme kvantovou podstatu psýché, je odpověď na tuto otázku poměrně jednoduchá. Vědomé je v psýché vše, co je v ní právě lokalizováno. Delokalizované obsahy psýché tvoří nevědomí. Rozvinutí – lokalizace nějakého obsahu v naší mysli je zároveň aktem pozorování. Pozorování lokalizuje do té doby nelokalizovanou (do prostoru rozplynutou) realitu.
